Regulamin Esa

TEKST JEDNOLITY REGULAMINU ESA Z DNIA 02.04.2019R.

EUROPEJSKI SĄD ARBITRAŻOWY  W CIECHANOWIE

DZIAŁAJĄCY PRZY REGIONALNYM KLUBIE BIZNESU W CIECHANOWIE

REGON 140819289,  NIP 5662020694

adres: ul. Batalionów Chłopskich 13/42 , 06-413 Ciechanów

NR D-U-N-S  438155290

www.courtesa.eu

email: sekrtariat.ciechanow@courtesa.eu

email: sekretariat.londyn@courtesa.eu 


Rozdział I 

Właściwość Sądu Arbitrażowego ESA

§1

  1. Sąd Arbitrażowy jest sądem polubownym, samodzielną, wyodrębnioną jednostką organizacyjną działającą przy REGIONALNYM KLUBIE BIZNESU, powołaną do bezstronnego i niezawisłego rozstrzygania sporów powstałych w związku z określonymi umownymi lub pozaumownymi stosunkami prawnymi, poddanymi przez strony lub stronę rozstrzygnięciu tego Sądu Arbitrażowego na terytorium międzynarodowym i Polski. 
  2. Sąd Arbitrażowy używa nazwy „ESA” i używa pieczęci okrągłej ze swoją nazwą i oznaczeniem siedziby. 
  3. Sąd Arbitrażowy jest właściwy, jeżeli w ważnej umowie o arbitraż (dotyczy to również tzw. „akceptu milczącego”) strony poddały pod jego rozstrzygnięcie spory, które powstały lub mogą powstać między nimi w związku z określonym umownym lub pozaumownym stosunkiem prawnym, a także, gdy w przypadku braku ważnej umowy o arbitraż, strony postanowiły, że powstały między nimi spór będzie rozstrzygany w trybie postępowania polubownego – arbitrażowego. Dopuszczalny jest zapis na sąd polubowny – arbitrażowy w formie komunikacji elektronicznej i jest to standard stosowany w większości Państw Świata. Wynika on między innymi z brytyjskiej ustawy o arbitrażu. W tym miejscu wskazuje się, że brana jest pod uwagę wykładnia Art. IV KONWENCJI NOWOJORSKIEJ, co ma swoje uzasadnienie w Postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2015r. V CSK 672/13 
  4. Siedzibą Sądu Arbitrażowego jest miasto Ciechanów, Polska. 
  5. Siedzibą II Wydziału Zamiejscowego jest miasto Londyn, Anglia

Miejscem postępowania arbitrażowego i orzekania oraz egzekwowania jest:

Na  wniosek stron lub strony, Zespół orzekający lub Prezes zarządu może wyznaczyć inną miejscowość jako miejsce postępowania arbitrażowego.

5.Organizację Wydziałów Zamiejscowych ustala Prezes ESA.

Rozdział II

Zasady postępowania. Właściwe prawo materialne.

§2

  1. Sąd Arbitrażowy oraz Zespół orzekający stosując postanowienia niniejszego Regulaminu, uwzględniają postanowienia umowy o arbitraż oraz uzgodnioneprzez strony zasady postępowania, o ile nie są sprzeczne z niniejszym Regulaminem. W przypadku wydziału zamiejscowego zlokalizowanego w innym państwie zachowania porządku prawnego obowiązującego w danym państwie z orzeczeniem podlegającym wykonalności w danym państwie.  
  2. Zespół orzekający ma obowiązek działania w sposób bezstronny, umożliwiając stronom postępowania właściwe przedstawienie okoliczności, które uważają One za istotne dla obrony swoich praw.
  3. Sąd Arbitrażowy nie jest związany przepisami o postępowaniu przed sądami powszechnymi. 
  4. Zespół    orzekający rozstrzyga spór według ogólnych reguł prawa    najściślej związanego ze stosunkiem prawnym, którego spór    dotyczy, uwzględniając postanowienia umowy oraz zwyczaje handlowe    mające zastosowanie dla danego stosunku umownego lub pozaumownego    powstałego jako  tzw.  akcept MILCZĄCY.
  5. Za    swoje czynności Sąd Arbitrażowy pobiera opłaty zgodnie z tabelą    stanowiącą załącznik do niniejszego Regulaminu. Terminy    załatwiania spraw do 60 dni.

Rozdział III

Organizacja Sądu Arbitrażowego

§ 3

Prezes i Prezydium Sądu, Arbitrzy, Sekretarz i administracja

A. Prezes i Prezydium Sądu

  1. Sąd Arbitrażowy    tworzą sędziowie arbitrzy:    
    1. Prezes Sądu        Arbitrażowego        
    2. dwaj Zastępcy        Prezesa Sądu Arbitrażowego        
    3. pozostali        Arbitrzy        
    4. Sekretarz Sądu        Arbitrażowego i Jego Zastępca        
    5. Sędziowie        Arbitrzy Pokoju            
  2.     
  3. Prezes    Sądu Arbitrażowego i Zastępcy Prezesa stanowią Prezydium Sądu    Arbitrażowego.    

Z chwilą powołania Prezes i Jego Zastępcy stają się arbitrami i zostają wpisani na listę arbitrów.

  1.    Prezesa Sądu powołuje zarząd uchwałą stowarzyszenia.    
  2. Zastępców    Prezesa Sądu Arbitrażowego powołuje Prezes Sądu Arbitrażowego.    
  3.    Prezes    kieruje pracami Sądu Arbitrażowego i również przy pomocy    Zastępców
    podejmuje czynności konieczne do wykonywania sądownictwa
    polubownego.    
  4.    Prezes    reprezentuje Sąd Arbitrażowy    na zewnątrz, jednakże wszelkie decyzje
    wywołujące    skutek na zewnątrz, w tym także zaciąganie zobowiązań    finansowych    w imieniu i na rzecz Sądu Arbitrażowego mogą być podejmowane    tylko przez Prezydium Sądu w obecności co najmniej dwóch    członków.    
  5. Prezes    Sądu Arbitrażowego powołuje i prowadzi listę arbitrów Sądu i    dokonuje w    niej wpisów oraz skreśleń    oraz innych osób funkcyjnych.    
  6.    Arbitrem – Sędzią nie może być osoba , która jest arbitrem    w innym sądzie arbitrażowym.

B. Arbitrzy

  1. Arbitrem    Stałego Sądu Arbitrażowego ESA może    być obywatel polski nieskazitelnego charakteru.

Lista arbitrów zawiera imię i nazwisko arbitra, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zawód, specjalność w ramach wykonywanego zawodu, znajomość języków obcych i doświadczenia życiowe.

  1. Na    listę arbitrów nie może być wpisany sędzia sądu państwowego    co nie dotyczy sędziów w    stanie spoczynku.    
  2. Strony    mogą ustanowić skład arbitrów do rozpoznania sporu w drodze    określonej w Ustawie „Kodeks postępowania cywilnego” w części    „sąd polubowny (arbitrażowy) (ustawa z dn. 28 lipca 2005r. Dz.U.    z dnia 16 września 2005r.)    
  3. Arbitrzy    orzekając w sprawie nie są reprezentantami żadnej ze stron, są    niezawiśli i podlegają wyłącznie ustawom obowiązującym i    przepisom prawa międzynarodowego.    
  4.    Orzekając    w sprawie, biorą pod uwagę treść wiążących strony umów,    motywy,    zwyczaje i wszelkie ważne dla danej sprawy okoliczności.          
  5. Arbiter    nie może przyjąć funkcji w Zespole orzekającym, jeżeli według    przepisów    kodeksu postępowania cywilnego zachodzi przyczyna    powodująca
    wyłączenie    sędziego.    
  6.    Arbiter    obowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszelkich wiadomości    uzyskanych    w związku z pełnieniem funkcji.    

C. Sekretarz Sądu i administracja

Rozdział III

  1.    Sekretarz    Sądu podlega Prezesowi Sądu i wykonuje wyznaczone przez Niego    zadania. W szczególności Sekretarz odpowiedzialny jest za    pobieranie
    opłat, wyznaczanie terminów rozpraw, obsługę biurową, wyznaczanie
    protokolantów,    zawiadomienia stron, przechowywanie akt.    
  2.    Sekretarz może być wpisany na listę arbitrów na zasadach    ogólnych.    
  3.    Administrację Sądu stanowią pracownicy biurowi, protokolanci.    Pracownicy administracyjni podlegają Sekretarzowi Sądu.

Postępowanie arbitrażowe

Wszczęcie sprawy.

§ 4

  1. Wszczęcie    sprawy następuje poprzez wniesienie pozwu – wniosku do Sądu ESA.    
  2. Pozew    winien zawierać następujące dane:    
    1. nazwiska        (nazwy) oraz adresy stron,        
    2. dokładne        określenie żądania,        
    3. przedstawienie        motywów, na których opiera się pozew        
    4. podanie        wartości przedmiotu sporu,        
    5. uzasadnienie        właściwości Sądu Arbitrażowego,        
    6. inne        okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia sporu,        
    7. wniosek        o rozpoznanie sprawy przed ESA może złożyć również arbiter        ESA, w takim przypadku skład sądu wyznacza Prezes lub Prezydium        ESA, lub wnioskodawca.            

Ponadto powód może podać nazwisko arbitra wyznaczonego przez siebie lub nazwiska arbitrów wyznaczonych przez strony, z listy arbitrów.

  1. W pozwie mogą znajdować się stosowne wnioski, w tym wnioski służące przygotowaniu rozprawy jak i motywy. 
  2. Do pozwu należy dołączyć dokumenty mające znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. 
  3. Pozew – wniosek jak również wszelkie załączniki i dokumenty przedstawione przez strony winny być wnoszone łącznie z odpisami w liczbie równej ilości stron po stronie pozwanej w szczególności w formie e-mail na adres : sekrtariat.ciechanow@courtesa.eu lub  sekretariat.londyn@courtesa.eu .  
  4. Wszelkie spory wynikłe z umowy arbitrażowej lub w związku z nią, w tym wszelkie kwestie dotyczące jej istnienia, ważności lub wygaśnięcia, będą rozpatrywane i ostatecznie rozstrzygane w postępowaniu arbitrażowym zgodnie z obowiązującym Regulaminem Europejskiego Sądu Arbitrażowego, który uważa się za stanowiący integralną część każdej klauzuli.

§ 5

  1. Po    wniesieniu pozwu, Prezes Sądu, zakreślając termin nie krótszy od    terminu tygodniowego wzywa powoda do:
  2. uzupełnienia        pozwu, jeśli nie spełnia on wymogów określonych w § 4,        
  3. wpłacenie        opłaty łącznie z ewentualną zaliczką na wydatki,        
  4. wyznaczenie        arbitra z listy arbitrów,    
  5. Wykonanie    zarządzenia Prezesa Sądu w późniejszym terminie wywołuje skutki    związane z wniesieniem pozwu, od tego terminu.    
  6. Brak    wniesienia opłaty rejestracyjnej we wskazanym przez Sąd terminie ,    powoduje umorzenie postępowania przed Sądem ESA lub zawieszenie    postępowania na czas nieokreślony. Wniesienie niepełnej opłaty    pociąga za sobą takie same skutki prawne jak wynikające z    paragrafu 10 pkt 2 Regulaminu Sądu.    
  7. Powód    może być zwolniony z opłaty rejestracyjnej i arbitrażowej pod    warunkiem udowodnienia trudnej sytuacji materialnej potwierdzonej    zaświadczeniem oraz oświadczeniem majątkowym.    

§ 6

Po wykonaniu zarządzenia, o którym mowa w § 5 Prezes Sądu doręcza odpis pozwu stronie pozwanej, wzywając ją: do złożenia odpowiedzi na pozew, a w przypadku, gdy w pozwie nie wskazano arbitrów, uzgodnionych przez strony – do wyznaczenia arbitra z listy arbitrów, w zakreślonym terminie, nie krótszym niż 7 dni.

 § 7

  1. Prezes    Sądu wyznacza Przewodniczącego składu orzekającego z listy    arbitrów.    
  2. Jeżeli    strony nie wyznaczyły arbitrów w trybie i terminach określonych w    § 5 i 6 Regulaminu – wyznaczenia arbitrów z listy arbitrów    dokonuje Prezes Sądu.        
  3. Orzekanie    w sprawach może być w składzie jedno, dwu lub trzyosobowym. W    sprawach skomplikowanych  skład Sądu może być zwiększony przez    Prezydium Sądu.

B. Wyłączenie arbitra.

§ 8

  1. Strona    może w terminie tygodniowym od zawiadomienia o wyznaczeniu przez    Prezesa zespołu orzekającego, wystąpić z wnioskiem o wyłączenie    arbitra pod warunkiem wskazania nowego arbitra z listy ESA.    
  2. Przyczyny    wyłączenia powinny zostać uprawdopodobnione.    
  3. Arbiter    może po zgłoszeniu wniosku o wyłączenie zrezygnować z funkcji    powiadamiając pisemnie Prezesa Sądu, co nie świadczy o przyznaniu    zasadności żądania.    
  4. Wniosek    strony o wyłączenie arbitra rozpoznaje Prezes Sądu ESA lub    prezydium.    
  5. W    razie wyłączenia arbitra – w jego miejsce wchodzi arbiter    wyznaczony przez tę stronę, której arbiter został wyłączony.

   W tym celu Prezes Sądu wzywa daną stronę do wyznaczenia arbitra w terminie 7 dni,     a po bezskutecznym upływie terminu – sam wyznacza arbitra.

   W razie wyłączenia Przewodniczącego składu orzekającego – Prezes Sądu     niezwłocznie wyznacza nowego Przewodniczącego.

C. Inne czynności przed rozprawą.

§ 9

  1. W razie podniesienia przez stronę pozwaną zarzutu niewłaściwości Sądu Polubownego, o zasadności rozstrzyga Prezydium Sądu Arbitrażowego lub skład orzekający, jeżeli został wyznaczony. 
  2. W przypadku odrzucenia pozwu z powodu niewłaściwości Sądu Arbitrażowego postanowienie winno zawierać orzeczenie o zwrocie opłaty w wysokości 50% od strony skarżącej.     

§ 10

1.W razie cofnięcia przez stronę powodową pozwu, postanowienie o umorzeniu postępowania wydaje do czasu wyznaczenia składu orzekającego Prezydium Sądu Polubownego. W postanowieniu zarządza się zwrot opłaty w wysokości 50%. Po wyznaczeniu składu orzekającego postanowienie o umorzeniu wydaje ten skład, z tym, że wysokość zwracanej opłaty wynosi 50%.

2.W razie zgłoszenia przez stronę powodową sprzeciwu  co do treści wyroku lub złożenia wniosku o uchylenie wyroku, to Sąd ESA rozpoznaje sprawę zgodnie z wnioskiem strony powodowej zwracając wniesioną opłatę w wysokości 50% uwzględniając nowe okoliczności w sprawie.

§ 11

  1. Postępowanie    może zostać zawieszone na wniosek obu stron lub powoda lub z    innych ważnych przyczyn-decyzję podejmuje Sąd. Postępowanie    wznawia się na wniosek jednej ze stron.    
  2. W    razie nie zgłoszenia wniosku o podjęcie postępowania przez    którąkolwiek ze stron, w ciągu roku, postępowanie zostaje    umorzone przez Prezydium Sądu Arbitrażowego, Sąd lub Prezesa    Sądu.    

§ 12

  1. Strona    powodowa, nie później niż na pierwszej rozprawie, może wnieść    pozew wzajemny, jeżeli jego rozpoznanie należy do właściwości    Sądu.    
  2. Powództwo    wzajemne podlega rozpoznaniu przez skład orzekający ustanowiony    dla pozwu głównego.    
  3. Do    pozwu wzajemnego mają zastosowanie przepisy odnoszące się do    pozwu głównego.    
  4. Zawieszenie    lub umorzenie postępowania z pozwu głównego, jak również    odrzucenie pozwu nie tamuje rozpoznania pozwu wzajemnego.

§ 13

  1. Strona,    której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia    przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej, albo    przeciwko której osoba trzecia mogłaby wystąpić z roszczeniem,    może zawiadomić taką osobę o toczącym się procesie i wezwać    do wzięcia w nim udziału.    
  2. Do    wniosku należy dołączyć odpowiednią ilość odpisów wniosku,    dokumentację oraz uiścić połowę opłaty należnej w danej    sprawie.    
  3. Wniosek    wraz z załącznikami doręcza się osobie trzeciej z wezwaniem do    oświadczenia się, w terminie tygodniowym, czy przystępuje do    sporu w charakterze interwenienta ubocznego.    
  4. W    razie nie przystąpienia osoby trzeciej do sprawy w charakterze    interwenienta, opłata wynosi do 50% opłaty.

§ 14

Strony, względnie interwenient uboczny, mogą korzystać z ustanowionych przez siebie pełnomocników. Obowiązuje tryb umocowania szczególnego.  

§ 15

  1. Doręczenie    dokonane przez Sąd uważa się za prawidłowe i skuteczne w razie    istnienia dowodu doręczenia stronie lub jej pełnomocnikowi, na    adres podany w pismach procesowych, a w razie nie podania adresu    przez stronę pozwaną – pod adresem podanym w kontrakcie lub    blankiecie firmowym korespondencji między stronami.    
  2. Doręczenie    pozwu, wniosku, pism procesowych, zawiadomień uważa się za    dokonane prawidłowo również za pośrednictwem poczty    elektronicznej.    
  3. Na    koszt strony, doręczenie może być dokonane również w inny    sposób.

D. Rozprawa ustna.

§ 16

  1. Przewodniczący    składu orzekającego winien tak przygotować rozprawę ustną, by    mogła ona zostać przeprowadzona możliwie na jednym posiedzeniu. W    tym celu może zarządzić wymianę dalszych pism procesowych i    wydawać inne odpowiednie zarządzenia.    
  2. Termin    rozprawy ustnej wyznacza przewodniczący składu orzekającego.    Termin należy tak wyznaczyć, aby umożliwić stronom wzięcie    udziału osobistego w rozprawie i przeprowadzenie na niej środków    dowodowych.    
  3. Niestawiennictwo    stron należycie zawiadomionych o terminie rozprawy nie wstrzymuje    postępowania.

§ 17

  1. Rozprawy    nie są publiczne – chyba że skład orzekający na wniosek stron    zarządzi inaczej.    
  2. Członkowie    Prezydium mogą zawsze przysłuchiwać się rozprawie. Rozprawie    mogą nadto przysłuchiwać się po dwie osoby wprowadzone przez    strony.

§ 18

Rozprawa odbywa się w języku polskim. Przewodniczący zespołu orzekającego powołuje tłumacza celem przesłuchania osoby nie mogącej rozmawiać w języku polskim. Można nie powołać tłumacza, jeżeli wykonania jego czynności podejmie się członek zespołu orzekającego lub sprawa toczy się w wydziale zamiejscowym według prawa miejscowego państwa, w którym proceduje sąd i zapada orzeczenie.

§ 19

  1. Kierownictwo rozprawy należy do Przewodniczącego składu orzekającego. 
  2. Strony mogą – zarówno w dziedzinie faktycznej, jak i prawnej – przedstawić to, co uważają za właściwe dla obrony swych praw. 
  3. W każdym stadium sprawy Przewodniczący składu orzekającego powinien skłaniać strony do zawarcia ugody. W razie zawarcia ugody skład orzekający wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. W razie całego uznania powództwa lub zawarcia ugody, przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy, skład orzekający zarządza z urzędu zwrot 50% pobranej opłaty. 
  4. Zespół orzekający rozstrzyga według swojego uznania o wnioskach dowodowych stron oraz może z własnej inicjatywy dopuszczać wszelkie dowody, nawet nie zaofiarowane przez strony, o ile uważa je za istotne dla wyjaśnienia sprawy. W szczególności może wzywać strony do przedstawienia dowodów z dokumentów, w tym z dokumentów oryginalnych, elektronicznych z poświadczeniem sum kontrolnych dokumentów elektronicznych należycie zabezpieczonych przez biegłych informatyków, dokonać oględzin przeprowadzić dochodzenie oraz przesłuchiwać strony, świadków i biegłych i odbierać od nich przyrzeczenia. 
  5. W razie potrzeby przeprowadzenia dowodu poza miejscem rozprawy – o ile dowód ma być przeprowadzony w kraju – skład orzekający może zlecić przeprowadzenie dowodu jednemu ze swych członków lub zwrócić się o przeprowadzenie dowodu do właściwego sądu państwowego, o ile zaś dowód ma być przeprowadzony za granicą – skład orzekający może zwrócić się o jego przeprowadzenie do właściwego konsula RP lub uzyskać przeprowadzenie dowodu w innej właściwej drodze. 
  6. W razie potrzeby a w szczególności prowadzenia spraw dotyczących ochrony interesów Skarbu Państwa lub OBYWATELA w celu przyspieszenia prowadzonych spraw , prezes SĄDU lub Zarząd Stowarzyszenia RKB  lub Prezydium Sądu może powołać prokuratora, syndyka, komornika.   
  7. Komornikowi działającemu przy Europejskim Sądzie Rejonowym przysługują uprawnienia przewidziane w Ustawie z dnia 29.08.1997r. o komornikach sądowych ze zmianami. 
  8. Komornik Sądowy ma prawo do otrzymania i obsługi systemu teleinformatycznego OGNIVO prowadzonego przez Krajową Izbę Rozrachunkową. 
  9. Komornik Sądowy działający przy Europejskim Sądzie Rejonowym (ESA)  podległym pod Europejski Sąd Arbitrażowy jako funkcjonariusz publiczny podlega zgłoszeniu do Krajowej Rady Komorniczej. 
  10. Komornik Sądowy przy Europejskim Sądzie Rejonowym (ESA)  ma prawo do zawierania umów cywilno-prawnych w celu realizacji zleconych egzekucji z wybranym dowolnie Komornikiem Sądowym przy innym Sądzie Rejonowym na zasadzie substytucji oraz z innymi podmiotami. Ma prawo do wydawania w uzasadnionych przypadkach Euroobligacji tzw. Eurobondów. 

§ 20

Z rozprawy sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący składu orzekającego i protokolant. Protokolantem jest pracownik wykwalifikowany, przydzielony do protokołowania przez Prezesa Sadu Arbitrażowego. W przypadku braku protokolanta , protokół , wyrok podpisuje skład orzekający.

§ 21

Po uznaniu przez skład orzekający sprawy za dostatecznie wyjaśnioną do rozstrzygnięcia, Przewodniczący składu zamyka rozprawę. Jednakże, jeżeli przed wydaniem orzeczenia skład orzekający uzna to za konieczne – może otworzyć zamkniętą rozprawę. Wówczas Przewodniczący może wyznaczyć termin dalszej rozprawy.

E. Wyrok 

§ 22

  1. Narada    i głosowanie składu orzekającego jest tajne.    
  2. Do    skuteczności rozstrzygnięć składu orzekającego wystarczająca    jest większość głosów.    
  3. Wyrok    zapada bezwzględną większością głosów, chyba że zapis na Sąd    Arbitrażowy wymaga jednomyślności.    
  4. Arbiter    przegłosowany może dołączyć do akt swoje zdanie odrębne,    czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę na orzeczeniu.    
  5. Przy    naradzie może być obecny protokolant.    
  6. Wyrok    powinien zawierać:
  7. oznaczenie    arbitrów i stron oraz datę i miejsce wydania wyroku,    
  8. podstawę    właściwości Sądu (powołanie zapisu na Sąd),    
  9. rozstrzygnięcie o    wszystkich żądaniach pozwu oraz o żądaniach zgłoszonych w toku    postępowania wraz z uzasadnieniem obejmującym motywy, którymi Sąd    kierował się przy wydaniu wyroku,    
  10. rozstrzygnięcie w    przedmiocie kosztów postępowania oraz kosztów procesowego jednego    profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego) w wysokości    zależnej od wartości przedmiotu sporu zgodnie z tabelą opłat.    

§ 23

  1. Wyrok    winien być  wydany przez Zespół orzekający  po  naradzie, nie    później niż po upływie 30 dni od dnia zamknięcia rozprawy.    
  2. Oryginał    i wszelkie wypisy orzeczenia muszą być opatrzone podpisami.        
  3. Prezes    Sądu Arbitrażowego w terminie 7 dni od wydania orzeczenia bada je    pod względem formalnym. W razie stwierdzenia uchybień formalnych    lub luk przekazuje orzeczenie Przewodniczącemu składu, w celu    dokonania nie później niż w ciągu trzech dni poprawek formalnych    lub uzupełnień. Przepis ten nie odnosi się w żadnym razie do    treści samego rozstrzygnięcia co do istoty sprawy.    
  4. Wyrok    Sądu Arbitrażowego doręcza się każdej ze stron za dowodem    doręczenia, podpisany tak jak oryginał. Ogłoszenie wyroku (nawet    pod nieobecność stron) uważa się za doręczenie wyroku.    
  5. Orzeczenie    Sądu Arbitrażowego jest ostateczne. Wyrok Sądu Arbitrażowego    oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem    sądu powszechnego lub ugodą przed takim Sądem zawartej zgodnie z    obowiązującymi przepisami w szczególności międzynarodowymi.        
  6. Sąd    Arbitrażowy może uchylić lub zmienić własny wyrok w każdym    czasie w przypadku późniejszego ujawnienia okoliczności , które    uniemożliwiały wydanie wyroku. Postępowanie wszczyna się na    wniosek Prezydium Sądu lub Prezesa Sądu. Sąd w tej sprawie wydaje    Postanowienie od którego nie przysługuje żaden środek    odwoławczy.    
  7. Sąd    na wniosek strony (stron) może wydać wyrok łączny, który jest    prawomocny z datą wydania pierwszego wyroku w sprawie. Sąd wydaje    na wniosek strony (stron) opinie, potwierdzenia w formie wyroku.

§ 24

Prezes Sądu Arbitrażowego może zarządzić publikację orzeczenia lub innej ważnej informacji publicznej w czasopismach prawniczych, handlowych oraz na stronie internetowej Sądu ESA w całości lub w części – jednakże bez oznaczenia stron.

Rozdział IV

Odstępstwo od zwykłego postępowania

A. Orzekanie bez ustnej rozprawy.

§ 25

  1. Orzeczenie    może zapaść bez uprzedniej ustnej rozprawy, gdy:    
    1. strony        zrezygnowały z ustnej rozprawy albo gdy z ustnej rozprawy        zrezygnowała strona powodowa, a strona pozwana w czasokresie        zakreślonym do wniesienia odpowiedzi na pozew temu się nie        sprzeciwiła,        
    2. nastąpiło        pisemne uznanie całości powództwa, tj. uznanie zarówno        roszczenia pozwu jak i obowiązku zwrotu kosztów – dotyczy to        również w przypadku zgody milczącej (tzn. zgoda przez brak        sprzeciwu na wniosek drugiej strony).    
  2. Jednakże,    gdy w danej sprawie skład orzekający (Prezydium Sądu    Arbitrażowego) dojdzie do wniosku, że odbycie rozprawy jest    wskazane, rozprawa zostanie wyznaczona.

B. Arbiter jednoosobowy.

§ 26

  1. Sprawę    może rozstrzygać arbiter jednoosobowo, gdy:    
    1. przewiduje        to zapis na Sąd Arbitrażowy,        
    2. gdy        z wnioskiem o to wystąpiła strona powodowa, a strona pozwana w        czasokresie zakreślonym do wniesienia odpowiedzi na pozew temu się        nie sprzeciwiła, o uznaniu lub nie uznaniu sprzeciwu strony        pozwanej decyduje skład orzekający Sądu ESA.    
  2. Jeżeli    sprawę rozpoznaje arbiter jednoosobowo, pobiera się od strony    powodowej opłatę arbitrażową przewidzianą w tabeli opłat dla    składu jednoosobowego.

ROZDZIAŁ V

Postępowanie mediacyjne.

A. Wszczęcie postępowania mediacyjnego.

§ 27

  1. Wszczęcie    postępowania mediacyjnego następuje przez złożenie do Sądu    Arbitrażowego wniosku o przeprowadzenie postępowania zmierzającego    do ugodowego zakończenia sporu przedstawionego we wniosku przez    stronę wnoszącą.    
  2. Wniosek    o zawezwanie do próby ugodowej winien zawierać następujące dane:    
    1. imię,        nazwisko lub nazwę stron oraz adresy,        
    2. osnowę        wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,        
    3. podpis        strony albo jej pełnomocnika.    
  3. Wniosek    o zawezwanie do próby ugodowej, jak również wszelkie załączniki    i dokumenty przedstawione przez stronę winny być wnoszone łącznie    z odpisami w liczbie równej ilości osób po stronie przeciwnej    oraz w dwóch dalszych egzemplarzach.

§ 28

  1. Po    wniesieniu wniosku Prezes Sądu, zakreślając termin nie krótszy    od terminu tygodniowego w przypadku braków wzywa wnioskodawcę do:
  2. uzupełnienia        wniosku, jeżeli nie spełnia on wymogów.        
  3. uiszczenie        opłaty mediacyjnej.    
  4. W    razie niewykonania zarządzenia w części dotyczącej ust. 1 lit. a    i b – Prezes Sądu pozostawia wniosek bez biegu, a po upływie 14    dni zarządza zwrot wniosku.

§ 29

  1. Po    wykonaniu zarządzenia, o którym mowa w § 28 Prezes Sądu doręcza    odpis wniosku o zawezwanie do próby ugodowej drugiej stronie,    wzywając ją do założenia oświadczenia, czy wyraża zgodę na    wzięcie udziału w postępowaniu mediacyjnym.    
  2. W    razie, gdy druga strona nie wyraziła zgody na przeprowadzenie    postępowania mediacyjnego, Prezes Sądu zwraca wnioskodawcy wniosek    wraz z wniesioną przez niego opłatą mediacyjną, po potrąceniu    opłaty kancelaryjnej w wysokości 50%.

§ 30

Po wyrażeniu przez druga stronę zgody na postępowanie mediacyjne, strony wspólnie wyznaczają mediatora spośród osób wpisanych na listę arbitrów Sądu Arbitrażowego ESA.

B. MEDIATOR

§ 31

Mediator jest niezawisły. Obowiązany jest do zachowania w tajemnicy wiadomości uzyskanych w związku w wykonywaniem swojej funkcji.

§ 32

  1. Po    otrzymaniu od stron akt dotyczących sprawy, mediator wyznacza    posiedzenie mediacyjne.    
  2. Postępowanie    mediacyjne powinno zakończyć się na pierwszym posiedzeniu, chyba    że strony i mediatorzy postanowią inaczej.

§ 33

  1. Z    przebiegu posiedzenia mediacyjnego stawiennictwa wszystkich stron    spisuje się protokół, a jeżeli doszło do zawarcia ugody, jej    treść wciąga się do protokołu. Protokół podpisują strony i    mediator.    
  2. W    przypadku nie zawarcia ugody, mediator Sędzia ESA umarza    postępowanie mediacyjne.

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 34

Sąd Arbitrażowy przechowuje akta spraw przez 10 lat od ich zakończenia – po czym akta mogą być zniszczone. Strony mogą na swój koszt otrzymać odpisy z akt.

§ 35

1.Zasady wewnętrznego funkcjonowania Sądu Arbitrażowego ustala Prezydium Sądu , w przypadkach nie cierpiących zwłoki, decyzję podejmuje Prezes Sądu lub Wiceprezes Sądu.

2.Arbitrzy – Sędziowie korzystają z przysługującego im immunitetu. Arbiter – Sędzia nie może być bez zgody Sądu przesłuchiwany , zatrzymany czy pozbawiony wolności. Dotyczy to również instytucji poszukiwawczych,  ( list poszukiwawczy, europejski nakaz zatrzymania etc ).   Przesłuchanie Sędziego – Arbitra  przez uprawniony Organ może nastąpić po wykazaniu Sądowi czego sprawa dotyczy,  to również ma zastosowanie w przypadku zatrzymania czy pozbawienia wolności lub zamiaru wystawienia listu poszukiwawczego czy europejskiego nakazu zatrzymania Arbitra. W takich przypadkach jest wymagana bezwzględna zgoda Sądu ESA.  

3.Arbiter – Sędzia nie może być w sprawie, w której orzekał przesłuchiwany przez jakiekolwiek organy. Informacji może jedynie udzielać przed Sądem Apelacyjnym lub innym uprawnionym Sądem w przypadku wniesienia środka odwoławczego przez którąkolwiek ze stron.

4.Dane osobowe arbitrów – sędziów podlegają szczególnej ochronie i nie mogą być ujawniane komukolwiek w sprawach w których orzekali.

5.Dane zawarte w niniejszym regulaminie określa się jako wrażliwe , podlegające szczególnej ochronie prawnej. Mogą być udostępniane jedynie za zgodą Prezydium Sądu lub Prezesa Sądu ESA.

6.Dane typu : pouczenia, koszty i inne są zawarte w załącznikach do regulaminu.    

§ 36

Regulamin Sądu Arbitrażowego przyjęty zgodnie z uchwałą stowarzyszenia z dnia 27 lipca 2017r. znowelizowano w dniu 15 października 2018r. i w dniu 15 marca 2019r. uwzględniając postanowienia zawarte w:

  1. Piśmie Ministra Sprawiedliwości Departament Legislacyjny Prawa Cywilnego z dnia 18 czerwca 2018r. nr DL.XI-0511-1.18/2.180619-00397 (cytuję: w pozostałych przypadkach regulamin stałego sądu arbitrażowego ustala podmiot, który utworzył sąd arbitrażowy) 
  2. Rejestrze Przejrzystości Unii Europejskiej – nr identyfikacyjny 935073632889-72 

§ 37

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie będą miały obowiązujące przepisy prawa wyższego.

ZATWIERDZONO:

Dnia 02 kwietnia 2019r.

ZARZĄD

1.Marek Polakowski

2.Antoni Bieługa

3.Dariusz Komorowski

    

Prawa autorskie © 2025 COURT ESA. Wszystkie prawa zastrzeżone.